Spis treści
- Odinstaluj dawno nieużywane programy
- Usuń niepotrzebne programy z autostartu
- Przejrzyj preferencje używanych programów
- Przejrzyj działające usługi
- Zrób porządek na pulpicie
- Zrób porządek w przeglądarce
- Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania
- Zrób kopię zapasową
- Zabezpiecz swoje hasła
- Wyczyść dysk USB
- Wyczyść dysk w chmurze
- Przerzuć swoje zdjęcia do Google Photos
- Zredukuj liczbę przeszkadzaczy
- Usuń/deaktywuj konta w serwisach, z których nie korzystasz
- Wyczyść swój sprzęt fizycznie
Odinstaluj dawno nieużywane programy
Minimalizm sprzyja bezpieczeństwu. Zalecamy odinstalowanie dawno nieużywanych programów. W obecnym świecie mamy praktycznie wszędzie dostęp do szybkiego internetu i zainstalowanie jakiegokolwiek programu zajmie w najgorszym przypadku kilka minut.
Usuń niepotrzebne programy z autostartu
Programiści lubią dodawać programy do autostartu, powodując złudne wrażenie szybkości uruchamiania aplikacji, spowolniając tym samym uruchamianie pulpitu.
Przejrzyj preferencje używanych programów
Być może jakieś funkcjonalności można wyłączyć, co spowoduje przyspieszenie uruchamiania programu. Być może odkryjesz jakieś opcje, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.
Przejrzyj działające usługi
Bardziej zaawansowane osoby mogą zaciekawić się jakie usługi w tle są uruchamiane przez nasz system operacyjny. W internecie można znaleźć mnóstwo opisów jak i porad które usługi można wyłączyć. Warto przy tym zachować umiar i ostrożność, gdyż w skrajnych przypadkach usunięcie potrzebnych usług może uniemożliwić uruchomienie się systemu operacyjnego.
Zrób porządek na pulpicie
Skopiuj wszystkie pliki z pulpitu do katalogu "stary pulpit 2". Przejrzyj pliki z katalogu "stary pulpit". Być może znajdziesz tam inspiracje do dalszego spędzania kwarantanny ale najprawdopodobniej usuniesz jego zawartość.
Zrób porządek w przeglądarce
Przejrzyj zakładki gromadzone miesiącami lub nawet latami. Część z tych stron nie będzie prawdopodobnie już się wczytywać. Część straci na aktualności a część nie będzie już interesująca. Możliwe, że znajdziesz jednak tam perełki, które uratują kolejne godziny kwarantanny od zmarnowania.
Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania
Jeżeli posiadasz już taki program, wypróbuj wersję trial innego wydawcy.
Zrób kopię zapasową
Jeżeli posiadasz już system automatycznych kopii zapasowych, pomyśl nad jego dywersyfikacją. Być może najważniejsze dla Ciebie dane warto kopiować do dwóch różnych miejsc.
Zabezpiecz swoje hasła
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zainteresuj się menedżerami haseł. Są to sprytne programy pozwalające na bezpieczniejsze używanie loginów i haseł. Masz nareszcie możliwość używania losowych haseł składających się z liter, cyfr i znaków specjalnych.
Uwaga! Nie zapisuj pełnych danych do kluczowych serwisów, np. do banków. Zapisuj tylko hasło bez loginu. Dodatkowo, możesz dodawać do hasła swoje dodatkowe hasło.
Menedżery haseł są dostępne dla wszystkich popularnych przeglądarek oraz systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Hasła są synchronizowane na wszystkich urządzeniach w bezpieczny sposób.
Wyczyść dysk USB
Może znajdzie się jakiś film, którego zapomniałeś obejrzeć lub chcesz obejrzeć drugi raz? A może książka, której zapomniałeś przeczytać? Kilka godzin rozrywki i więcej przestrzeni dyskowej gwarantowane.
Wyczyść dysk w chmurze
Podobnie jak na naszym pulpicie, niepotrzebne pliki zebrały się także na naszym dysku w chmurze. W tym przypadku powierzchnia dyskowa jest nawet cenniejsza niż w przypadku standardowych dysków.
Przerzuć swoje zdjęcia do Google Photos
Google Photos oferuje nielimitowaną przestrzeń dyskową dla zdjęć, przy zastosowaniu wydajnej kompresji. Czy potrzebujesz mieć zdjęcia z wakacji na dysku komputera roboczego. Prawdopodobnie nie, najprawdopodniej oglądasz je maksymalnie 1-2 razy do roku.
Dodatkowym atutem jest ich dostępność na innych urządzeniach na których jesteśmy zalogowani do konta Google oraz możliwość ich przeszukiwania.
Tak, Google skanuje nasze zdjęcia w poszukiwaniu twarzy, miejsc i przedmiotów. Dlatego, jeżeli zależy ci na zachowaniu swojego życia w tajemnicy przed Google, nie korzystaj z tej rady.
Zredukuj liczbę przeszkadzaczy
Przejrzyj ustawienia powiadomień w serwisach społecznościowych, zarówno na komputerze jak i w tablecie i telefonie. Zarówno ustawienia w samym serwisie lub aplikacji jak i zbiorcze ustawienia z poziomu systemu operacyjnego.
Być może warto także wyłączyć subskrybcję niektórych profili, być może warto w ogóle zainstalować rozszerzenia, które blokują tablicę i/lub komentarze.
Usuń/deaktywuj konta w serwisach, z których nie korzystasz
Tutaj może być przydatne przeanalizowanie zawartości kosza naszej skrzynki pocztowej. W ciągu ostatniego miesiąca lub dwóch z pewnością uzbierało się sporo wiadomości, które usunęliśmy ponieważ uznaliśmy, że zabierze to mniej czasu niż deaktywacja konta.
Część z nadawców oczywiście nie przestanie nam wysyłać wiadomości. W takiej sytuacji warto ustawić dodatkowy filtr poczty, blokujący adres konkretnego nadawcy lub jego nazwę.
Wyczyść swój sprzęt fizycznie
Kto wie, że klawiatura oraz ekran dotykowy to jedne z większych siedlisk bakterii, wirusów i mikrobów? Ich dezynfekcja powinna następować przynajmniej co 2-3 dni w zwyczajnym okresie oraz częściej w okresie zagrożenia epidemiologicznego.
Życzymy zdrowia!